BARF krmení psa přirozenou stravou
Kód: S4235Detailní popis produktu
BARF Krmení psa přirozenou stravou
slovo autorky:
Dlouho připravovaná a slibovaná kniha je na světě :-). Pro všechny příznivce krmení psů čerstvou potravou, tedy pro vás, jsem napsala podrobnou příručku jak na to. Protože je tato kniha původní českou publikací (žádný překlad!) nemusíte se bát, že zde budou ingredience, které u nás neseženete. Naopak, vše je přizpůsobeno potřebám a možnostem českých a slovenských chovatelů a majitelů psů.
V knize najdete rady jak svého psa správně krmit během celého života - od štěněte, přes mladého psa až do dospělosti a seniorského věku. Zvláštní pozornost jsem věnovala období březosti fen a odchovu štěňat, který je zde popsán den po dni, včetně jídelníčků. Také jsou zde kapitoly věnované dietám a to jak běžným (redukční, při průjmu či zvracení apod.), tak při různých onemocněních (ledvinová, jaterní, slinivková dieta, dieta při cukrovce a další). Také alergie zde mají svou kapitolu i s možnostmi jak je řešit.
Součástí knihy jsou tabulky s výpočty krmných dávek, které vám pomůžou určit správné množství a skladbu krmení pro vaše psa, ale také velké množství vzorových jídelníčků. Podle nich můžete denně krmit nebo se jen nechat inspirovat, co, kdy a jak můžete svému psu naservírovat. A pro ty kdo rádi vaří a pečou je zde spousta receptů na psí sušenky, dorty, svačinky a jiné dobroty.
Pro lepší představu, jak takové krmení vypadá, je zde i mnoho fotografií jednotlivých ingrediencí a kompletních misek.
Doufám, že se vám bude kniha líbit, že bude přínosem i pro ty, kteří už čerstvou potravou krmí dlouho, ale hlavně, že pomůže všem nováčkům, kteří tento způsob krmení teprve objevují. Snad vás zbaví i posledních obav, které máte a zkusíte svého psa krmit lépe.
Knihu doporučuji jako vhodnou výbavu pro štěňátka všem chovatelům, kterým záleží na správné výživě jejich odchovů.
A tady je malá ukázka:
JÍDELNÍČKY
Součástí knihy je i velké množství jídelníčků. Tyto jídelníčky jsou pouze vzorové a slouží jen k inspiraci jak lze krmnou dávku sestavit. Rozhodně není nutné je doslovně dodržovat. Jsou v nich použity suroviny, které jsou běžně dostupné v řeznictvích a obchodech nebo u firem specializovaných na prodej krmného masa. Pokud máme k dispozici i jiné druhy masa, nebojíme se je podávat i když v žádném z jídelníčků nejsou. A naopak, v případě, že našemu psu některé ze surovin nechutnají nebo jsou pro nás nedostupné, prostě je nahradíme jinými.
Trochu složitější je to v případě dietních jídelníčků, tam musíme dbát na to, aby změny byly stále v souladu s požadovanou dietou.
Mléčné výrobky není vhodné zkrmovat společně s masem z důvodu odlišného trávení a možných problémů, proto jsou v jídelníčcích uvedeny samostatně. Žaludek by to samozřejmě zvládnul, ale proč ho zbytečně zatěžovat? Stejně tak kosti je lepší podávat zvlášť. Naprosto nevhodné je míchat kosti dohromady s mletým masem. V případě hltavých psů to může být dokonce nebezpečné! Proto i kosti jsou v jídelníčcích uvedeny samostatně. Kromě toho, připravit ráno pár kuřecích křídel nebo vyklopit do misky jogurt je rychlejší než sestavit komplet hlavní krmení.
.....
BŘEZÍ A KOJÍCÍ FENA
Je jasné, že období březosti, porod a následná péče o štěňata je pro fenu velmi náročné období a tak musíme udělat maximum pro to, aby fena měla vše co potřebuje a tím jí pomoci odchovat zdravý vrh.
období před krytím
Pokud je krytí předem plánované, můžeme fenku na krytí a březost předem připravit. V žádném případě tím není myšleno, že budeme fence dopřávat více jídla, pamlsků apod. Naopak, nadměrná hmotnost by jí mohla jen ublížit a snížit pravděpodobnost zabřeznutí! Fenečku udržujeme v dobré kondici (ani tlustou ani příliš hubenou), v psychické pohodě a krmíme pestře a v obvyklé dávce, tak jako doposud. Co tedy můžeme udělat navíc? Přidávat kyselinu listovou (vitamín B9). Tím zvýšíme jak úspěšnost zabřeznutí, tak šanci na zdravá štěňátka bez vývojových defektů.
.....
KRMENÍ ŠTĚŇAT DO 2 MĚSÍCŮ
3. týden
Ve třetím týdnu začínáme štěňata přikrmovat. I když má fena mléka dostatek, nejpozději koncem třetího týdne je načase s přikrmováním začít a to nejen proto, aby se fena tak nevyčerpávala, ale i proto, že štěňata se sama začínají zajímat i o jinou potravu.
Má-li fena mléka málo nebo je štěňat moc a kojení už nestačí, lze první příkrm začít podávat již od 14.-15. dne. Jinak začneme přikrmovat okolo 20.dne. Přikrmujeme 1-2x denně.
Štěňata ještě moc nekoordinují své pohyby a někdy se zdráhají ochutnávat něco nového a tak jim při prvních pokusech musíme trochu pomoci – nabereme trochu na prst a dáme jim potravu do tlamky nebo jim do jídla jemně namočíme čumáček a ony se pak budou nucena olíznout a tak ochutnat. Zpočátku bude více jídla na štěňatech a okolo nich, ale během několika krmení přijdou jak na to. Nepořádek, který při svých pokusech udělají, fena jistě moc ráda uklidí.
Aby byl přechod na tuhou stravu pro štěňata co nejjednodušší, měly by mít první příkrmy mléčný základ. Protože kravské mléko, obzvláště čerstvé, může i malým štěňatům způsobit průjem, použijeme raději mléko kozí. Kozí mléko se dá koupit běžně v obchodech nebo na kozích farmách. Na farmách koupíme mléko čerstvě nadojené, které je samozřejmě lepší než upravené mléko z obchodu a také za mnohem nižší cenu. Proto stojí za to, nějakou takovou farmu v okolí vyhledat. Kozí mléko můžeme bez obav zamrazit a opatřit si ho tak do zásoby. Je to jediné mléko, kterému zamražení neublíží. Také musíme počítat s tím, že v zimě (listopad-březen) kozy moc (nebo vůbec) nedojí, takže pokud čekáme vrh na zimu, koncem léta už si musíme mléko zajistit. Budeme potřebovat zhruba 10-50 litrů mléka, dle velikosti plemene a počtu štěňat.
.....
KRMENÍ ŠTĚŇAT 2-6 MĚSÍCŮ
Právě jsme si domů přivezli nového člena rodiny a přemýšlíme, zda krmení čerstvou potravou je pro tak malé štěně opravdu to nejlepší. Dáme mu všechno? Nebude mu něco chybět? Poroste dobře? Co klouby? Nebylo by lepší krmit ho granulemi alespoň do doby než vyroste? Spousta otázek, nejistoty a obav. Ale stačí začít trochu přemýšlet a odpovědět si na pár otázek.
- co všechno v granulích vlastně je?
- co je to ta moučka a z čeho je?
- proč je v granulích tolik obilovin?
- jak se to udělá, aby z toho všeho byly ty úhledné kuličky?
- jak všechny ty živiny vydrží vysoké teploty při zpracování?
- jak se tam zachovají vitamíny?
- vezme si pes něco z umělých vitamínů?
- jaké jsou ty bílkoviny – rostlinné nebo živočišné?
- kolik je tam vlastně té kloubní výživy a stačí vůbec?
- jak se to udělá, že granule mají trvanlivost více než rok a přitom jsou bez konzervantů?
- a to všechny ty živiny a vitamíny vydrží rok bez újmy?
- jsou opravdu tak vyvážené jak říká reklama....vyvážené? co to je???
Pokud jste nenašli uspokojivé odpovědi na tyto otázky, nechte granule granulemi a zajděte do řeznictví.
Krmení štěňat čerstvou potravou není vůbec žádná věda! A hlavně, je to to nejlepší, co můžete pro své štěně udělat. Až vyroste, můžete začít dávat granule, pokud ještě budete chtít, protože pak už není tolik co zkazit.
Maso obsahuje v průměru 22% bílkovin, což je optimální pro správný růst. Není to ani moc, ani málo a štěňátka tak rostou hezky pomalu a rovnoměrně. Jsou krásně nasvalená, takže netrpí klouby a mohou se správně vyvíjet.
.....
STARÝ PES
Kdy začíná seniorský věk si můžeme přečíst v tabulkách, ale je to vždy tak? Ne, u každého psa, stejně jako u člověka, je to individuální. To kdy se náš pes stane seniorem, musíme poznat my sami.
Podle tabulek by to bylo asi takto:
- obří plemena od 6ti let
- velká plemena od 8mi let
- malá plemena od 8-10ti let
využití živin z potravy
Starý pes hůře využívá živiny z potravy, proto musíme do krmné dávky zařazovat lehce stravitelná krmiva. Tuků a bílkovin by v potravě mělo být méně, naopak zvýšit by se mělo množství vlákniny, pro snadnější trávení. Bílkoviny obsažené v krmivu musí být lehce stravitelné. Méně aktivní psi mají menší požadavky na energii. Jejich spotřeba klesá asi o 20%. I tomuto se musíme při krmení přizpůsobit, protože jinak hrozí riziko obezity. Potřeba vápníku, fosforu a vitamínů se nemění, ale kvůli horší využitelnosti z potravy, je třeba je navíc přidávat. Na dvojnásobek zvýšíme přidávání vitamínů B, E, dále Zinek, Měď a Mangan. Přísun vitamínů a minerálů můžeme zajistit například pomocí kompletních doplňků pro staré psy. Stejně tak zvýšíme přísun nenasycených mastných kyselin.
Velmi důležitý je také dostatečný přísun tekutin. Psům, kteří méně pijí, přidáváme tekutiny přímo do krmné dávky. Může to být jen voda nebo různé masové nebo zeleninové vývary či zeleninové a ovocné šťávy. Ty můžeme použít i při řešení možných zdravotních problémů našeho seniora.
.....
PROBLÉMY
Na závěr si ještě shrneme nejčastější problémy, které nás při krmení čerstvou potravou mohou potkat a odpovíme si na nejčastěji kladené otázky se kterými se setkávám. Na některé problémy jsme se zaměřili v jednotlivých kapitolách, ale protože opakování je matka moudrosti, vezmeme to alespoň ve zkratce ještě jednou.
neví co s kostmi
Ano i to se může stát. Ne, nebojte se, nemáte doma úplně tupého psa, jen ho to prostě nikdo nenaučil. Když dostane kost štěně, vždycky ví co s ní, vždycky ví, že se to jí a i když nebude kost svojí velikostí odpovídat velikosti psa (= bude příliš velká), dřív nebo později ji zpracuje. Ale pes, který vidí ve svých 3 letech kost poprvé v životě, už opravdu nemá ani páru co s tou divnou věcí dělat. Takže ji buď zhltne v celku (a vzápětí vyzvrací) a nebo ji s odporem jen poválí po kuchyni. Takže kosti budeme nějakou dobu sekat na malé kousky, které budeme postupně zvětšovat a zvětšovat až bude kost zase celá.
nepije vodu
Ale pije, jen velmi málo a tak nebývá „přistižen“. Čerstvá potrava obsahuje velké množství vody (až 80%) a proto většinu potřebných tekutin přijme pes spolu s ní. Rozdíl oproti suchému krmivu je opravdu velký a tak se zdá, že pes vůbec nepije. Pokud potřebujeme z nějakého důvodu množství tekutin zvýšit (např. při onemocnění ledvin nebo močových cest) můžeme přidávat vodu (nebo zeleninové šťávy) přímo do krmení. Jinak není nutné vodu přidávat nebo psu nutit. Není hloupý, kde má misku s vodou ví a když bude potřebovat, jistě si k ní dojde. Více viz. BARF v praxi – voda.
.....
Doplňkové parametry
Kategorie: | OSTATNÍ |
---|---|
Hmotnost: | 0.63 kg |
Položka byla vyprodána… |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.