BARF
BARF je krmivo pro psy, kočky a jiné masožravce. V naší nabídce naleznete přes 120 těchto balených mražených produktů. Význam slova se dá vyložit mnoha způsoby = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , ale pořád znamená to samé - je to výživa domácích masožravých zvířat přirozeným způsobem a skládá se ze svaloviny, kostí, vnitřností a přílohy.
Pokud Vás již krmení průmyslově vyráběnými granulemi nebaví a nechcete do svého čtyřnohého parťáka cpát sušené cosi, je krmení přirozenou stravou to pravé.
Denní krmná dávka by měla činit u dospělého psa 2-3% ideální hmotnosti psa, u štěňátek 5-6% ideální hmotnosti psa.
Svalovina 40-50 % z celkové denní dávky.
Svalovinu můžeme krmit v podstatě jakoukoliv. Nejvhodnější a nejdostupnější je maso hovězí, drůbeží, vepřové a ryby. Pozor, vepřové maso a oblíbený losos (nebo i jiné ryby) jsou tučnější a tak mohou u citlivějších jedinců způsobit průjem. Dále můžeme zkrmovat zvěřinu, skopové, králíka a vodní drůbež.
Vnitřnosti 10-20% z celkové denní dávky
Ve skutečnosti jsou vnitřnosti velmi důležitou složkou potravy divoce žijících psů. Domácí psi mají podobné potřeby. Psi kteří jedí vnitřnosti jsou zdravější než psi, kteří je nejedí. Přestože jsou vnitřnosti cennou složkou stravy není potřeba je podávat ve větších množstvích. Vnitřnosti jsou koncentrovaným zdrojem mnohých nepostradatelných živin a jsou obzvláště cenné v období růstu a reprodukce.
Kosti 20-30% z celkové denní dávky
Kosti dáváme vždy syrové. NIKDY vařené nebo jinak tepelně upravené! Kosti po jakékoliv tepelné úpravě mění svou strukturu, pro psa jsou nestravitelné a mohou způsobit i vnitřní zranění, ale i smrt.
Ke krmení jsou nejlepší kuřecí, kachní nebo krůtí křídla, stehna, krky, skelety apod. V případě že nemůžeme krmit drůbeží maso, např. z důvodu alergie, jsou vhodné kosti králičí nebo žebra a lopatky z menších zvířat - vepřové, jehněčí apod.
Pro zabavení pak dáváme velké hovězí kosti i s klouby nebo kosti morkové apod. - vždy přiměřeně velikosti, psa s takovou kostí nenecháme samotného.
Přílohy 20-30% z celkové denní dávky
Přílohami se myslí hlavně zelenina a ovoce nebo neprané dršťky. Vločky, těstoviny a jiné obilniny nejsou nutné a pro některé psy přímo nevhodné - např. z důvodu alergie apod. Krom toho třeba těstoviny mohou způsobit průjem! Ale obiloviny může využít v krmné dávce i ku prospěchu - rýže, kuskus či pohanka je dietní a "stavěcí" = podáváme v případě zvracení nebo průjmu.
Zeleninu podáváme nejlépe čerstvou syrovou. Vařená už je méně vhodná, protože spousta vitamínů se varem zničí.
Aby byl pes schopen zeleninu alespoň částečně strávit (a využít) musí být vždy mechanicky narušená = nastrouhaná, nakrouhaná, rozmixovaná...
Volně dle Kateřiny Novosádové